Vinterfestival. ATT LYSSNA PÅ BILDER.
söndag
Klockan
Säljs via billetto
I denna konsert låter vi både klingande och bildlig konst ta med oss på en promenad längs en flod med…
Läs mer...
Läs mer...
konsertklassisk
Biljetter och priser
Biljetter säljs via billetto
Biljettpris: | 120 kr |
Lilla Akademien
Stockholm
Om evenemanget
I denna konsert låter vi både klingande och bildlig konst ta med oss på en promenad längs en flod med Charlotte Lindvangs Vand-musik (”Vattenmusik”). Vi stannar till för att njuta av det pastorala landskapet i Beethovens Symfoni nr 6 innan vi avrundar vår resa med Mussorgskijs promenad genom ett konstgalleri. Konstutställningen, som är inspirerad av Mussorgskijs musik, har skapats speciellt för dagens konsert av Lilla Akademiens elever i årskurs 5.
ProgramLudwig van BeethovenSymfoni nr. 6 ("Pastoral") – Allegro ma non troppoCharlotte LindvangVand-musikModest MusorgskijTavlor på en utställning
Årets upplaga av New Generation Winter Festival är ett möte mellan kreativa artistsjälar från O/Modernt och både alumner och nuvarande elever från Lilla Akademien. På temat Transparenta Broar framför musiker i alla åldrar en konsertserie som spinner rika musikaliska trådar mellan olika tider, platser och konstnärliga dimensioner.VARMT VÄLKOMNA!